Peníze

Inflaci nevyřeší zlevňování věcí

Inflace tu byla vždy a vždy tu bude. Je to přirozený vývoj trhu a ekonomiky. Nikdo přece nemůže čekat, že dům bude stát stejně, jako před padesáti lety. Stejně je tomu tak i s tak obyčejnou věcí, jako je rohlík. Ceny sice za posledních padesát let několikanásobně narostli, ale s tím narostly i naše mzdy. Ale teď nárůst mezd zdaleka nepokrývá stoupající inflaci, která se momentálně pohybuje mezi 10–14 %.

Co může za tak vysokou inflaci? Především rány, které ekonomice zasadily dvě důležité věci za poslední tři roky. První byla pandemie covidu-19, druhá byla invaze Ruska na Ukrajinu. Obojí na nějaký čas ochromilo některé části obchodu a ekonomiky tak, že inflace začala nevyhnutelně stoupat.

pláč

V souvislosti s inflací se samozřejmě vyskytlo spoustu odborníků, kteří dávají rady, mnohdy nevyžádané, jak tuto situaci řešit. A spoustu názorů se samozřejmě objevuje i mezi obyčejnými občany, kteří mají přirozeně strach, co bude dál.

Jeden z názorů je, že by se měli plošně zvýšit mzdy a samozřejmě, aby došlo ke zvýšení minimální vždy. Jenomže přesně tohle je cesta do pekel. Pokud budou všichni zaměstnavatelé nuceni zvýšit zaměstnancům mzdy, i když jim na to nezbývají prostředky, co udělají, aby se s touto ztrátou financí vyrovnali? Začnou propouštět zaměstnance. Čili poroste nezaměstnanost a nezaměstnaní lidé stojí stát velké peníze. Nebo začnou zdražovat své výrobky a služby, aby došlo k vyrovnání chybějící částky. A tím pádem sice budete mít větší výplatu, ale za věci si připlatíte zase o něco více. A tak bude inflace zase větší. Je to zkrátka začarovaný kruh.

peníze

Hodně lidí také volá o větší podpoře od státu v podobě finančních příspěvků. Mnoho lidem ale nedochází, že náš rozpočet není nafukovací a státní dluh nemůže růst do nekonečně. Ano, čím větší státní dluh, tím bude opět větší inflace.Chcete se dozvědět více? Přečtěte si článek Nepodlehněme hlouposti americkahypoteka.cz.