Peníze

Inflaci nevyřeší zlevňování věcí

Inflace tu byla vždy a vždy tu bude. Je to přirozený vývoj trhu a ekonomiky. Nikdo přece nemůže čekat, že dům bude stát stejně, jako před padesáti lety. Stejně je tomu tak i s tak obyčejnou věcí, jako je rohlík. Ceny sice za posledních padesát let několikanásobně narostli, ale s tím narostly i naše mzdy. Ale teď nárůst mezd zdaleka nepokrývá stoupající inflaci, která se momentálně pohybuje mezi 10–14 %.

Co může za tak vysokou inflaci? Především rány, které ekonomice zasadily dvě důležité věci za poslední tři roky. První byla pandemie covidu-19, druhá byla invaze Ruska na Ukrajinu. Obojí na nějaký čas ochromilo některé části obchodu a ekonomiky tak, že inflace začala nevyhnutelně stoupat.

pláč

V souvislosti s inflací se samozřejmě vyskytlo spoustu odborníků, kteří dávají rady, mnohdy nevyžádané, jak tuto situaci řešit. A spoustu názorů se samozřejmě objevuje i mezi obyčejnými občany, kteří mají přirozeně strach, co bude dál.

Jeden z názorů je, že by se měli plošně zvýšit mzdy a samozřejmě, aby došlo ke zvýšení minimální vždy. Jenomže přesně tohle je cesta do pekel. Pokud budou všichni zaměstnavatelé nuceni zvýšit zaměstnancům mzdy, i když jim na to nezbývají prostředky, co udělají, aby se s touto ztrátou financí vyrovnali? Začnou propouštět zaměstnance. Čili poroste nezaměstnanost a nezaměstnaní lidé stojí stát velké peníze. Nebo začnou zdražovat své výrobky a služby, aby došlo k vyrovnání chybějící částky. A tím pádem sice budete mít větší výplatu, ale za věci si připlatíte zase o něco více. A tak bude inflace zase větší. Je to zkrátka začarovaný kruh.

peníze

Hodně lidí také volá o větší podpoře od státu v podobě finančních příspěvků. Mnoho lidem ale nedochází, že náš rozpočet není nafukovací a státní dluh nemůže růst do nekonečně. Ano, čím větší státní dluh, tím bude opět větší inflace.Chcete se dozvědět více? Přečtěte si článek Nepodlehněme hlouposti americkahypoteka.cz.

Mohlo by se vám také líbit...