Výrobky

Nechcete už platit nájem?

Mít svoje vlastní bydlení je čím dál těžší. V posledních několika letech došlo k takovému zdražení nemovitostí, že byt, který stál před 10 lety 500 tisíc teď stojí například 3 miliony. To je hlavní důvod, proč lidé volí nájem i přesto, že by raději chtěli bydlet ve vlastním domě. Dnes jsou naopak někteří rádi, že zvládnou platit nájem, který ale už může být stejně vysoký jako hypotéka, a nebo dokonce vyšší. Získat ale hypotéku už není tak jednoduché. Je potřeba mít opravdu dost vysoké příjmy a ještě část našetřenou.

klíč k domu

Kdo dostane hypotéku, má vyhráno?
Kdo chce bydlet ve svém vlastním domě, musí si v naprosté většině případů vzít hypotéku. Je potřeba doložit mnoho potvrzení, a když už všechno skončí, člověk by si řekl, že má vyhráno. Jenže to není pravda. Problém je, že je potřeba se zamyslet nad tím, jestli jít do rekonstrukce a nebo raději postavit nový dům.

Rekonstrukce může být peklo
Starší domy mají tu nevýhodu, že do nich člověk nevidí, a leckdy při rekonstrukci vyplují na povrch velmi nehezké skutečnosti. To může rekonstrukci nejen velmi prodloužit, ale především prodražit. A to banku nezajímá. Ta vám půjčí smluvenou částku, a vy musíte doložit, že jste ji prostavěli. A samozřejmě hodnota domu musí odpovídat tomu, co vám banka půjčila. A to může být problém, kvůli kterému vám dokonce banka může vypovědět smlouvu.

stavba domu

Novostavba je sázka na jistotu
Pokud chcete stavět s tzv. čistým štítem, je novostavba jasná volba. Ale ani tady to dnes není procházka růžovým sadem. Je potřeba sehnat pozemek, a jejich výběr je dnes velmi omezený. Pozemků je málo a jejich ceny jsou leckdy velmi vysoké. Pokud máte pozemek, můžete si nechat postavit dům na klíč. Co to znamená? S vybraným dodavatelem si sjednáte výstavbu domu, a vybraný typ vám postaví kompletně připravený k nastěhování. Musíte ale vybrat skutečně spolehlivou firmu – vždy se dívejte na recenze.