Zvířata

Kočka domácí

Kočka domácí převzala své jméno od kočky divoké. Je to již po tisíciletí průvodcem člověka. Kočka už kdysi dávno sloužila člověku především jako lovec hlodavců. Má pružné a svalnaté tělo. Které je dokonale přizpůsobené lovu. Má ostré drápy, zuby, ale také vynikající zrak, sluch a čich. V dnešní době se spíše upřednostňuje jako společník a mazlíček člověka. 

 

Kočka domácí

 

Kočka je rozšířená prakticky na všech kontinentech světa. První kočky se do blízkosti lidí dostaly zhruba před 10 tisíci lety. První ochočené kočky byly z doby zhruba před 8000 lety. Bylo to v době, kdy začala vznikat první trvalá lidská obydlí. Je možné, že spoustu z nás si spojí kočku s Egyptem, kde se stala první z důležitých a významných součástí života. Jejich obrazy či sošky na stěnách i na hrobech jsou důkazem toho, že obyvatelé si je pořizovali a uctívali je. Kočka byla uctívána v Egyptě jako bohyně a lidé věřili, že kdo ji má doma, chrání člověka před zlem. Také to znamenalo požehnání pro obyvatele domu. Už v této době si je obyvatelé pořizovali za účelem, aby je zbavili hlodavců a drobných živočichů, které ohrožovaly skladiště potravin, jako bylo třeba obilí.  

 

Kočka sfinx

V dnešní době je kočka vhodná spíše do baráku s přístupem na zahradu, ale je možné ji chovat i v bytě. Kočka je přirozený lovec a proto je dobré, aby měla možnost přístupu ven. Není třeba mít o kočku strach, má velmi vyvinutý čich je vnímavá a je schopná se vrátit domů. Potřebné věci pro kočku lze koupit v obchodě. Nezbytnou součástí by měl být kočičí záchod a do něj vhodná podestýlka. Součástí by měly být i misky, do které dáte mazlíčkovi krmení, mléko a vodu. Nezapomeňte koupit kočičímu miláčkovi hračku, abys se zabavila bez Vaší přítomnosti. Pokud vám to prostor dovoluje, kupte vhodný kočičí domeček, prolézačku a zároveň škrabátko pro jejich drápky. Kočka si s tímto domečkem dokáže velmi dobře vyhrát. A zároveň to bude příjemný úkryt pro spánek. Nezapomeňte na to, že kočka je přirozený lovec, neměla by tedy být zavřená doma a měla by mít přístup ven a budovat své přirozené schopnosti a tím je lov.