Výrobky

Na montáž betonového plotu si raději někoho pozvěte

S montáží betonových plotů by mohla vzniknout docela zajímavá paralela s jedním z filmových šlágrů počátku druhé poloviny dvacátého století, s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli.

Dokážete si vybavit scénu z filmu „Dovolená s Andělem“, kde elektrikář Jeřábek (Josef Hlinomaz) remcá, jak by při rekonstrukci elektrických rozvodů v útulku pro děti bylo zapotřebí ocelové péro, a že by se musely protahovat dráty? Moc práce, že? Co by asi řekl pan Hlinomaz v současné době, kdyby jej pověřili kolem dětského útulku vybudovat betonový plot? Co by musel pan Hlinomaz podniknout, aby si uvědomil, že protahování drátů je mnohem snazší, než stavění oplocení?

betonová zeď

Musel by vykopat otvory pro sloupky – pokud by šlo o plůtek před útulkem jen vpředu, řekněme na vzdálenost deseti metrů, bylo by zapotřebí vykopat šest otvorů ve dvoumetrových rozestupech, hlubokých alespoň 80 cm. Možná, že by při tom kopání narazil na pískovcovou skálu, kterých v okolí Ralska, kde se film natáčel, bylo mnoho, tehdy by to byl teprve pořádný „odvaz“.

betonový plot

Musel by sloupky zabetonovat – jeden po druhém by musel sloupky vsunout do otvoru a zalít betonem. Každý ze sloupků váží kolem třiceti kilo, takže by to byla už pořádná rozcvička. A pokud by sloupky nosil z větší vzdálenosti, např. od složených palet na okraji pozemku, vynahradil by si tím návštěvu posilovny.

Musel by přenášet a zdvihat betonové desky – jednou z mála nevýhod betonových plotů je hmotnost plochých desek. Sloupky sice váží třicet kilo, ale s touto váhou si mnoho zdatných chlapů poradí, ovšem desky váží více, než dvakrát tolik. Budou k tomu zapotřebí minimálně dva silní muži, ale pokud chcete desky zvedat do výšky, pak bude vhodnější objednat mechanizaci – mobilní jeřáb.

Není tedy jednodušší nechat postavit betonový plot profesionální firmou s potřebnou technikou a zkušenostmi?